aktuálně

Chaloupka i muzeum: V Pardubicích najdete perníky na každém kroku

Když se řekne Pardubice, většině z nás se vzápětí vybaví další slovo – perník. Lahodné medové pečivo je s Pardubicemi spjato tak nerozlučně, že se prakticky stalo jejich symbolem. Rčení „Ukáží ti, zač je v Pardubicích perník“ se v českém jazyce pevně vžilo.

Při procházce malebným centrem města narazíte na obchůdek se zdobeným perníkem téměř na každém rohu. Zejména v době Vánoc voní po celém městě.

od 16.století

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK
Chodit do Trenčianských Teplic byla věc prestiže. Jak vypadají dnes?
Čtěte
Ve výdejních okénkách mnoha kaváren si můžete zakoupit perník v množství podob. V nabídce jsou rumové perníčky, žitný perník, perníkový cheescake, ale také káva či čokoláda posypaná perníkovým kořením či ochucená perníkovým likérem.

Z perníkového těsta se vyrábějí i ozdoby na vánoční stromeček, nebo perníkové betlémy. Perník je suvenýrem, bez kterého se žádný návštěvník města domů nevrátí.

Pardubice jsou na svůj typický produkt právem hrdé a na tradici spojení perníku a města pečlivě dbají. Pardubický perník má od Evropské komise od roku 2008 právo na chráněné zeměpisné označení. Historie výroby perníku v Pardubicích sahá až do 16. století.

Výsady PERNIKÁŘ potvrdila v roce 1759 i panovnice Marie Terezie. Velký rozkvět zaznamenalo pernikárstvo na Pardubicku v 20. století, kdy byla řemeslná výroba doplněna i průmyslovou formou. Původní receptura obsahovala med, mouku a pepř (česky pepř), který dal vzniknout názvu perník, původně Peprník.

Jak šel čas, tak mistři pekaři pochoutku vylepšovali o další suroviny, dodnes mnohými z nich utajované.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články