aktuálně

Lipový i akátový med může na Vánoce chybět, ceny porostou

Pokud patří čestné místo na vašem vánočním stole medovicový či lipového medu od konkrétního slovenského včelaře, letos si možná budete muset hledat náhradu. Včelaři hlásí menší úrody, některé jednodruhové medy už mají vyprodáno.

„Tento rok vytočili včelaři v naší oblasti podprůměrné množství medu, zhruba deset kilogramů na jednu včelí rodinu,“ říká o historicky nejslabší úrodě za posledních 30 let včelař Rastislav Hvizdoš ze Suché nad Parnou.

Přestože na jaře vypadala situace slibně, v létě se vývoj otočil.

„Místo vytáčení letního medu jsme museli krmit včely cukrovým roztokem, aby nepadli hlady,“ dodal. Důvodem bylo jednak proměnlivé letošní počasí, ale i ubývání luk a pastvin a pěstování vysokoolejnatej slunečnice. Ta „nemeduje“, včelaři z ní nemají žádný užitek.

Lipového a lesního je nedostatek

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK
Vybrali jsme deset receptů na veganské zákusky
Čtěte
Medu je tak před Vánocemi méně.

Slovenský svaz včelařů už na konci léta upozornil, že úroda dosáhla pouze třetinu běžného průměru a med od domácích výrobců může na štědrovečerních stolech chybět.

Výpadky bylo vidět již více než měsíc před Vánocemi u více včelařů, kteří nabízejí svou produkci na internetu. Chybí zejména lipový, akátový a velmi oblíbený medovicový med.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články