aktuálně

Proč čekat, když teď je nejvyšší čas vytápět eko-vědomě?

„Lítám mnohem více než mnoho jiných lidí. Lidé si možná myslí, že ochranu klimatu velmi neřeším. Nejsem fanouškem moderních aut, zato v těch starých skutečně cítím historii. Nemám nejlepší klimatickou stopu, ale snažím se šetřit CO₂ v jiných oblastech. „

Takové zkušenosti má Marco Buch z Německa. Už deset let žije ve starém domě u jezera a dbá na to, aby byl energeticky co nejefektivnější. Když se o to začal hlouběji zajímat, překvapilo ho, kolik emisí se dá ušetřit
s novým vytápěním. Lidé podle něj mnohdy vnímají jen vstupní investici, nikoli dlouhodobou úsporu. „Nikdy bych neřekl, kolik CO₂ dokážeme ušetřit jen jednoduchou výměnou topného systému. A navíc peněz, „říká Marco.

Pro klima naší planety

Podle Marca dokážeme všichni přispět k ochraně klimatu. Někteří se možná nevědí vzdát milovaného auta, ale výměnou starého vytápění můžeme hodně ovlivnit. Neboť nejen automobilová doprava, ale i naše topné systémy a ohřev teplé vody tvoří velký podíl všech emisí CO₂ v domácnostech.

Muž se založenýma rukama před domem
Zdroj: Vaillant

Zatímco zastaralé topné systémy zatěžují životní prostředí, moderní technologie významně přispívají k ochraně klimatu. Například nejmodernější kondenzační kotle snižují emise uhlíku o více než 30%, také spotřebu energie a vaše provozní náklady. Marco proto všech vyzývá, aby učinily změnu tam, kde to má smysl – tedy u sebe doma. Cílem je vyměnit staré vytápění za nové, šetrnější a ohleduplnější k přírodě. „Tak proč čekat, když teď je nejvyšší čas vytápět eko-vědomě? Opravdu mám pocit, že jsem udělal něco dobrého pro životní prostředí, „dodává.

Kondenzační kotel v garáži
Zdroj: Vaillant

S ohledem na budoucnost

Ve sklepě březnový domu najdeme závěsný kondenzační kotel
ecoTEC exclusive (v nabídce 20 a 25 kW, A). Tvoří ho 85% recyklovatelných materiálů a ideální je nejen pro starší rodinné domy, ale i byty. Jeho nejmodernější kondenzační technologie se dokáže automaticky přizpůsobit různému složení plynu. Díky tomu je kotel připraven na možné budoucí výkyvy kvality plynu kvůli použití ekologických příměsí. Na první pohled upoutá plochým designem a v interiérech zajistí příjemné teplo i komfort s teplou vodou (spolu se zásobníkem teplé vody).

Střechy rodinného domu
Zdroj: Vaillant

V domácnosti jej můžete kombinovat s obnovitelnými zdroji, jako tepelné čerpadlo, solární systém či centrálně řízené větrání s rekuperací. S internetovým modulem a regulátorem se dá ovládat i na dálku přes aplikaci v smartphonu nebo tabletu. Podobným řešením pro jedno i vícegenerační domy, je kondenzační kotel ecoTEC plus (10 – 35 kW, A) s optimálním poměrem ceny a výkonu.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články