aktuálně

Proč spousta lidí neumí říkat NE

Mnoho lidí nedokáže říct jednoznačné NE. Neumí odmítnout určitý požadavek nebo přání někoho jiného. Proč tomu tak je? A proč se lidé mnohdy pouští do slibů místo toho, aby odmítli něco splnit?

Proč lidé neumí říkat NE

Důvodů může být hned několik. Tak například se může jednat o strach z konfrontace nebo z toho, že v důsledku odmítnutí vznikne nějaký konflikt. Nebo se lidé mohou cítit provinile, že nesplnili očekávání druhých. Nebo jsou naučeni za každou cenu vyhovět, pokud je o to někdo požádá. A nebo se mohou obávat negativních důsledků, které by se k jejich odmítnutí mohlo pojit.

TIP: Přihlaste se na mediační kurz, který vás naučí lépe komunikovat. 

Není odmítnutí jako odmítnutí

V souvislosti s tímto tématem je nutné si uvědomit jednu zásadní věc. A to, že odmítnutí splnit určitou věc automaticky neznamená odmítnutí daného člověka. Tyto dva faktory se však v praxi velmi často míchají dohromady. 

Lidé pak mohou mít pocit, že musí udělat i to, co nechtějí. Například aby druhého člověka neurazili, aby se jej nedotkli nebo aby nevypadali jako sobci.

Místo slibů raději řekněte NE

Jednou z taktik může být používání nejrůznějších slibů místo jednoznačného NE. K tomuto řešení mohou lidé přistupovat v případě, kdy jim prosté NE přijde příliš nebezpečné. Raději se proto uchýlí k řešení a domnívají se, že slibem nezarmoutí.

Pravdou ovšem zůstává, že tato komunikační technika může mnohdy napáchat více škody než užitku. Vždy pamatujte na to, že každý člověk má své specifické možnosti, potřeby a limity. Je naprosto normální, že někdy potřebujete odmítnout splnit nějaký požadavek a upřednostnit raději něco jiného. Není proto na místě se v takových situacích cítit provinile.

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články