aktuálně

Auto a pojištění. Jak je určována cena a na čem nešetřit

Pořídit si auto není jen tak. Nestačí zajít do autosalonu, zaplatit pořizovací cenu a vyjet do ulic. Vozidlo musí být předně registrované a nesmí brázdit silnice bez platného pojištění. Tak káže zákon. Podle čeho je určována cena povinného ručení a co v pojistce nepodcenit? 

Povinné ručení je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Způsobí-li pojištěnec svým vozem škodu někomu druhému, ať již na majetku, zdraví či životě, je povinen takovou újmu uhradit. Pojišťovna vyplácí odškodnění za viníka nehody až do výše sjednaného limitu. Aby se předešlo komplikacím, kdy řidič nemá dost prostředků na zaplacení škod, je toto pojištění ze zákona povinné. 

Pojištění odpovědnosti se však nevztahuje na pokrytí škod na vozidle, jež dopravní nehodu způsobilo. K tomu je určeno havarijní pojištění. V obou případech platí, že řidič nesmí porušit obchodní podmínky smlouvy, jinak pojišťovna škody neproplatí. 

To se týká zejména případů, kdy motorista řídí vůz pod vlivem omamných látek, nemá platné řidičské oprávnění, nebo je mu po určitou dobu soudně zakázáno řízení motorových vozidel. 

Jak se vypočítává cena pojištění?

Cena ročního povinného ručení se pohybuje průměrně v řádu několika tisíc korun a rok od roku stoupá. Je to způsobeno zejména zdražováním energií, výroby i služeb autoservisů. Přibývá také dopravních nehod a tím pádem vyšší náklady pojišťoven. 

Dražší služby, energie a komplikovanější pořizování součástek a náhradních dílů má dopad na výši povinného ručení, z nějž pojišťovny kryjí škody. 

Vliv na cenu povinné pojistky má mnoho faktorů. Především se výše pojištění odvíjí od věku pojistníka. Mladí řidiči jsou díky nedostatku zkušeností za volantem rizikovější, stojí za větším počtem nehod, a z tohoto důvodu jim pojišťovna vypočítává pojistku vyšší. 

Roli hraje také počet předchozích autonehod. Z logiky věci vyplývá, že ten, kdo častěji bourá, zaplatí na pojistce víc než ten, kdo kolize nezpůsobuje. Pojišťovny dokonce poskytují k povinnému ručení bonusy za beznehodovost

Řidičovo bydliště je dalším z faktorů, které ovlivňují cenu povinného ručení. Obecně platí, že na menších městech a vesnicích je cena pojistky mnohem nižší než v hlavním městě. Nejlevnější pojistka na auto však nemusí zákonitě pocházet ze Lhoty v Podkrkonoší. 

Výše ceny je dále určována podle typu vozidla, typu paliva, objemu a výkonu motoru. Výkonnější auta statisticky častěji bourají, proto se na ně vztahuje dražší ručení. Naopak v případě havarijního pojištění cenu ovlivňují hlavně značka a model vozu a rok výroby. 

Povinné ručení vypočítává i způsob užití vozu. Vůz užívaný pro osobní účely nebude mít pojistku tak vysokou, jako vozidla taxislužby nebo autoškoly, či auta služební. 

Jednim z nespočtu rozhodujících činitelů určujících cenu pojistky, je výše sjednané spoluúčasti. Je-li spoluúčast vyšší, bude povinné ručení o něco levnější. Porovnání pojištění auta dle online kalkulačky nabízí komplexní přehled o dostupných možnostech a variantách ručení. 

Pojištění vozidel lze obohatit pojištěním skel, střetu s divokým zvířetem, a dále pojištěním proti krádeži či vandalismu. 

Srovnání pojištění vozidel dokáže na základě zadaných parametrů vyhledat virtuální srovnávač. Výsledky je možné seřadit dle ceny za pojištění, dle volitelných připojištění či výše krycích limitů. 

Ze zákona je minimální limit pojistné ochrany 35 milionů korun za zraněné nebo usmrcené. Stejná částka platí pro součet majetkových škod všech poškozených. Na krycích limitech není radno šetřit. Zejména při hromadných nehodách se může výše škody vyšplhat na mnohem více. Limit by proto měl být alespoň 50 milionů Kč. 

Cestovní pojištění

S vlastním vozem se čím dál častěji jezdí na cesty do zahraničí. Je to pohodlné, člověk je svým pánem, může zastavit, kde se mu zlíbí, a může s sebou vézt i větší zavazadla. 

Mnohdy lidé spoléhají na evropskou kartičku pojištění, ta ovšem pokrývá jen neodkladné ošetření, nikoli další skutky, jakými mohou být například náklady na pobyt v nemocnici, repatriace zemřelého do vlasti, nebo trvalé následky. 

Srovnávač cestovní pojištění vyhledá vhodné pojištění pro každého během několika minut. Nezbytná je specifikace cíle cesty a její délka, věk pojištěnců a volba výše limitů. 

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články