aktuálně

Čtyři druhy listové zeleniny, kterou si můžete vysadit v září

Příchod podzimu neznamená, že by z našeho jídelníčku měla vymizet zelenina. Naopak, stále si můžeme některé druhy zasadit a vypěstovat. Navíc jsou to právě ty, které obsahují cenné vitamíny, minerály a kyselinu listovou. Jakou listovou zeleninu sázíme v září?

švýcarský mangold

Fantastická a velmi snaživá listová zelenina, která vám po celé vegetační období bude dávat křupavé šťavnaté listy. Sklízejí se řezem a stále se tvoří nové. Mangold má však tendenci jít na semeno – v horkém počasí, nebo když se krátce po výsadbě výrazněji ochladilo. I v takovém případě se však listy stále dají používat, i když jich bude méně. Seřízněte stonky květin a sesbírejte, co se dá.

Mangold
Zdroj: istock.com
špenát

Špenát má mnoho výhod. Rychle roste, je všestranně použitelný a překvapivě odolný. Pozdní léto je přímo ideálním obdobím na výsev špenátu. Na podzim vám nabídne chutné listy na sběr, i když ne tolik jako na jaře – ale o to jsou cennější.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Plody podzimní zahrady
Shrnutí zahradních prací na září: Na jaké povinnosti tento měsíc nezapomenout?
Semena špenátu zasejte přímo do řádků vzdálených od sebe asi 20 cm, po etapách jejich prořežeme, aby rostliny zůstaly ve stejné vzdálenosti. Můžete je také nechat vyklíčit v interiéru. Nezapomeňte na zalévání, abyste zajistili vlhké prostředí kolem semen. Vzrostlé listy pravidelně zachycovat.

mladý špenát
Zdroj: istock.com
Kel

Kudrnatý a listový kapusta je také velmi bohatý na živiny a je skutečným hrdinou zimních měsíců. Kel sázíme přibližně 45 centimetrů od sebe. Tato zelenina je také ideální plodina na pěstování po prvotní plodině, která již dorodila. Půdu obohaťte tenkou vrstvou kompostu a přikryjte ji síťkou proti hmyzu.

Listy sbírejte jednotlivě, jakmile rostliny dosáhnou přiměřenou velikost – 30 až 60 cm, podle odrůdy.

Tip: Veškerý nábytek a zahradní doplňky na jednom místě
ZAHRADNÍ NÁBYTEK
SEDAČKY
LEHÁTKA
HOUPAČKY
Stul Curver® ELISE, bílý
Stul Curver® ELISE, bílý

MOOREA grafit + šedé podušky Allibert
MOOREA grafit + šedé podušky Allibert

InternetovaZahrada – Zahradní ratanová sestava MONTREAL antracit
InternetovaZahrada – Zahradní ratanová sestava MONTREAL antracit

Rouen – černý umělý ratan – bílé podušky
Rouen – černý umělý ratan – bílé podušky

TOPGARDEN TG HARMONY GREY
TOPGARDEN TG HARMONY GREY

Stůl VEGAS-24
Stůl VEGAS-24
Pohodo.sk
Zobrazit vše

Vyzkoušejte si kapustové listy zlehka opéct se špetkou soli a podávejte jako přílohu k slaným jídlům. Zajímavý je také dehydrovaný kapusta na způsob kapustové chipsů.

kapustové listy
Zdroj: istock.com
listová řepa

Další listovou zeleninou, kterou můžete bez problémů vysít v tomto měsíci je řepa pěstována na listy. Velmi rychle roste, do měsíce od výsevu budete mít úrodu. Listy mají jemnou, téměř máslovou chuť. Vyberte si však odrůdu vyšlechtěnou speciálně pro její listy, ne pro bulvu.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
jak na pěstování zeleniny v chladných měsících
Jak na pěstování zeleniny v chladných měsících
Výsev je nejvhodnější v době, kdy se už půda alespoň trochu ochladí, nebojte se počkat na druhou polovinu září. Vysévejte přímo do řádků ve vzdálenosti přibližně 15 cm.

listová řepa
Zdroj: istock.com
Řepě se daří, když ji pečlivě zaléváte, protože potřebuje konzistentní vlhkost. Listy zachycovat podle potřeby a průběžně, aby rostliny rostly a produkovaly jich více. Chladné noci v listech rozvinou sladší chuť.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články