aktuálně

Katedrála Notre-Dame je připravena na rekonstrukci

PAŘÍŽ. Francouzská katedrála Notre-Dame je konečně připravena na to, aby podstoupila restaurátorské práce – více než dva roky po ničivém požáru, který poškodil tuto ikonickou pařížskou stavbu. Oznámili to v sobotu příslušné úřady s tím, že se stále počítá s jejím opětovným otevřením v roce 2024.

Velkolepý středověký chrám sice přežil 15. dubna 2019 ohnivé inferno, plameny však zničili dřevěnou štíhlou věž a většinu střechy. Úsilí se dosud zaměřovalo na to, aby byla katedrála bezpečná, než se začne její samotná obnova. Zahrnovalo to i namáhavou úkol odstranit 40 000 kusů lešení, které se při požáru poškodilo.

Katedrála Notre-Dame (4 fotografie)
„Katedrála stojí pevně na svých sloupech, její stěny jsou pevné, vše drží pohromadě,“ uvedl podle tiskové agentury AFP Jean-Louis Georgelin, vedoucí veřejného úřadu pověřeného opětovným obnovením chrámu. „Jsme rozhodnuti vyhrát tuto bitvu do roku 2024 a katedrálu znovu zpřístupnit pro návštěvníky,“ doplnil.

Cílem je odsloužit v katedrále první kompletní bohoslužbu 16. dubna 2024 – pět let a jeden den po požáru -, a to navzdory zpoždění, které způsobila pandemie covidu, a znečištění olovem, které se do okolí chrámu rozšířilo během požáru. Úřady nyní vypíší soutěž na výběr firem, které provedou restaurátorské práce.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK
Obyvatelé z okolí Notre-Dame žalují město za ohrožení zdraví
Čtěte
Ještě v průběhu září se uskuteční „důkladné čištění“ vnitřních stěn a podlahy katedrály. Její slavný Velký organ se již revitalizuje – 8000 píšťal se demontovalo a rozeslalo na obnovu stavitelem varhan po celé Francii. Předpokládá se, že chrámový organ bude znovu sestaven v říjnu 2023.

Krátce po požáru francouzský prezident Emmanuel Macron přislíbil, že katedrála Notre-Dame, jejíž počátky sahají do 12. století, bude opět opravena do roku 2024, kdy bude francouzské hlavní město Paříž dějištěm letních olympijských her.

Finální fáze zabezpečení budovy chrámu zahrnovala vyztužení požárem poškozených kleneb dřevěnými oblouky, doplňuje tisková agentura Reuters. Katedrála bude obnovena do své původní podoby včetně 96 metrů vysoké dřevěné věže, kterou koncem 19. století navrhl francouzský architekt Eugene Viollet-le-Duc.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články