aktuálně

Na východě Libanonu zabavili 20 tun chemikálií

úřady zajistili 20 tun dusičnanu amonného – téže chemikálie, která loni v srpnu způsobila mohutný výbuch a požár v bejrútském přístavu. K zajištění této zásilky chemikálie došlo v údolí Bika na východě Libanonu, informovali v sobotu státní média.

Dusičnan amonný je krystalická látka bez zápachu, běžně používaná jako hnojivo, která byla v průběhu desetiletí příčinou mnoha průmyslových výbuchů.

Jeden z nich se odehrál i 4. srpna 2020 v přístavu v Bejrútu. Předpokládá se, že ve skladu explodovalo 2750 tun dusičnanu amonného, ​​který byl v přístavu uložen od roku 2013, kdy ho zabavily tamní celní úřady.

Tento nebezpečný zboží však zůstal uložený ve skladu, i když celníci opakovaně žádaly soud, aby nařídil odvoz tohoto materiálu.

Při výbuchu a požáru v přístavním skladu a následné tlakové vlně přišlo o život nejméně 214 lidí a dalších 6500 dalších jejich utrpělo zranění.

Libanonská Národní tisková agentura (NNA) v sobotu uvedla, že bezpečnostní síly udělali razii ve skladu hnojiv v údolí Bika, které je považováno za centrum převaděčských operací mezi Libanonem a Sýrií.

Úřady při razii zajistili 20 tun dusičnanu amonného uloženého v kamionu zaparkovaném ve skladu, uvedla NNA s tím, že materiál byl převezen na „bezpečné místo“.

Ministr vnitra Basama Mawlawí, který v sobotu navštívil údolí Bika, vyzval bezpečnostní síly, aby v oblasti provedli rozsáhlou kontrolu.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články