aktuálně

Pákistánci nepropustí Čechy, dokud nezaplatí za záchranu

Dva zachráněni čeští horolezci zůstávají v Pákistánu. Úřady je budou zadržovat, pokud nezaplatí náklady za záchrannou operaci, při které musel použít helikoptéru, řekl místním novinám Dawn ministr turistiky pákistánské kašmírské oblasti Gilgit-Baltistán Rádža Násir.

Ministr kašmírské oblasti Gilgit-Baltistán tento týden řekl, že záchranná operace stále tři až čtyři miliony pákistánských rupií, což je zhruba 386- až 551-tisíc korun.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK
Pákistán nechce pustit českých horolezců, žádá zaplatit náklady na záchranu
Čtěte
Na výstup neměli povolení

Čeští horolezci Jakub Vlček a Petr Macek spolu s Pákistáncům Vadžídulláhom NAGRA zdolali 10. září horu Rakapoši, ale pro problémy při sestupu jejich musel o pět dní později po dlouhé záchranné akci do bezpečí dopravit vrtulník pákistánské armády. Trojice uvízla v nadmořské výšce asi 6900 metrů.

Lezci k výstupu neměli potřebná povolení ani vybavené pojištění. „Zahájili jsme proti ním řízení. Dokud nezaplatí náklady za vrtulník, budeme je držet v Gilgitu,“ řekl Násir.

Pozemní záchrannou operaci vedl Abdul Josi. „Češi neměli povolení k výstupu na Rakapoši, neměli základní tábor ani vedoucí pozemní tým, při výstupu neumístili fixní lana. A protože nikde nebyla žádná dokumentace, jejich pojišťovna nebyla ochotna záchranu uhradit,“ shrnul Josie problémy se záchranou.

Noviny Dawn napsali, že čeští horolezci požádali o povolení k výstupu 16. července, ale úřady povolení z bezpečnostních důvodů nevydali.

pojišťovna nezaplatí

České velvyslanectví v pákistánské metropoli je s oběma českými občany v kontaktu. „Do jednání mezi pojištěncem a jeho pojišťovnou nemá ministerstvo zahraničí kompetenci vstupovat,“ řekla mluvčí Mariana Wernerová.


Hledáte to nejlepší cestovní pojištění, které bude za rozumnou cenu? Prostřednictvím srovnávače cestovního pojištění můžete vyhledat a porovnat nabídku ověřených pojišťoven a najít tu nejvhodnější nabídku.


Vlček v rozhovoru s ČTK tento týden řekl, že horolezci požádali o povolení k výstupu v dostatečném předstihu, kvůli komplikacím ho však neměly potvrzeno včas. Vlček také řekl, že úřady informovali o možném výstupu.

Vlček popřel informace pákistánské tisku, podle níž měli Češi zdravotní problémy. Podle Vlček to byl Nagra, kdo potřeboval pomoc, měl problémy a byl zmatený.

Češi jsou pojištěni v pojišťovně Uniqa. Její mluvčí podle serveru idnes.cz řekl, že pojišťovna za záchrannou operaci nezaplatí, protože vrchol Rakapoší spadá do nebezpečné oblasti, jejíž návštěvu česká vláda nedoporučuje. Smlouvu s pojišťovnou také znehodnocuje i chybějící povolení k výstupu.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články