aktuálně

Proč se dostáváme do konfliktních situací a jak může pomoct mediace

I když se snažíme konfliktům vyhnout, tvoří neodmyslitelnou součást našeho života. Proč se lidé do konfliktních situací dostávají a jak v takovém případě může být nápomocná mediace?

Konflikt je příležitost učinit změnu

Konflikt je pro nás v podstatě příležitostí, jak začít dělat některé věci jinak. Zároveň prostřednictvím konfliktu můžeme dojít ke zjištění, že je na místě nějaký vztah ukončit nebo jej přenastavit. Mluvit rozhodně nemusíme pouze o partnerských či rodinných vztazích, ale i pracovních a obchodních. 

Uklidňující věcí na konfliktech je zpravidla jedna věc. A to, že většinou existuje více než jedna cesta, jak je vyřešit. Buď můžete dělat, že konflikt neexistuje. Nebo z konfliktu můžete učinit odrazový můstek k podniknutí dalších kroků. Nebo se můžete snažit si v jeho rámci za každou cenu prosadit svou. 

TIP: Zajímá vás, jak řešit spory? Jednou z možností je mediace.

Co mají strany konfliktu společného? 

Strany konfliktu mají zpravidla jednu věc společnou, a tou je právě oblast, v níž se střetly. A zároveň většinou platí i to, že každá strana sporu má zpravidla svou vlastní představu o tom, jakým způsobem by konflikt chtěla řešit. 

Proč se lidé dostávají do konfliktních situací

Jak se to vlastně stane, že se dvě nebo více stran ocitnou v konfliktní situaci? Poměrně jednoduše. Stačí k tomu, aby se střetly jejich představy, očekávání a názory. Pokud tyto faktory nejsou naplněny, začnou se lidé přirozeně bránit.

Ne nadarmo se říká, že nejlepší obranou je útok. Pokud v dané situaci útok nevyjde, mohou lidé přistoupit k útěku. Tyto taktiky jsou poté doplněny vyjednáváním, které však vyžaduje notnou dávku úsilí z naší strany. Právě vyjednávání je však důležitým prvkem k tomu, aby řešení konfliktu bylo dlouhodobé a přineslo daným osobám potřebnou úlevu. Skvělým způsobem řešení konfliktu je mediace, která pracuje s potřebami obou zúčastněných stran. 

Více informací ze světa mediace najdete na www.institutpromediaci.cz

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články