Nalezení správného zahradního nábytku pro vaše venkovní prostory není jednoduché. Musíte zvážit design, barvu, nebo také velikost a pohodlí. Ať už hledáte masivní set nebo jen pohodlnou zahradní houpačku, je několik věcí, které byste před pořizováním zahradního nábytku měli vědět.
1. Důležité je vědět, co kupujete
Za prvé, ujistěte se, že přesně víte, co potřebujete. Všichni víme, jak snadné je jít hledat pohovku a nakonec se vrátit domů se stolem, kterému jste prostě nemohli odolat. Pokud nemáte velkou zahradu, zahradní nábytek pravděpodobně nedává smysl, a může být také trochu nepraktický. Hledáte zahradní nábytek pro rodinné oslavy, grilování, velké večírky, večeře, nebo dokonce vše výše uvedené? Klasické stoly zabírají hodně místa, a pokud nejste fanouškem stolování pod širým nebem, venkovní pohovka by mohla lépe vyhovovat vašim plánům. V mnoha případech mohou být řešením také sedací pytle, zejména pokud máte děti. Než vyrazíte, je potřeba také nejdříve změřit volný prostor, do kterého chcete nábytek umístit.
2. Vytvořte si nákupní seznam
Pohodlí by mělo být klíčovým faktorem při rozhodování o materiálech venkovního nábytku. Nepodceňujte ani flexibilitu. Lehké materiály, jako je polyetylen nebo hliník, usnadňují přemisťování nábytku po zahradě za sluncem nebo skládání pro skladování v zimě. I když se nabízí spousta výhodných nabídek, investice do kvalitních materiálů má z dlouhodobého hlediska určitě smysl. Místo toho, abyste se rozhodli například pro stůl z borovice, možná bude lepší zvolit dřevo odolné proti povětrnostním vlivům, jako je teak nebo cedr.
3. Ušetřete místo
V malých zahradách zvažte spíše lavičku nebo vestavěné sezení než spoustu židlí, které mohou vytvořit přeplněný vzhled. Sedačky lze postavit kolem stromů, do úhlu stěn, do výklenku ve zdi, na boky venkovních krbů, a na horní okraj vyvýšených záhonů, opěrných zdí nebo vodních prvků. Integrovaná dřevěná sedadla jsou dobrým způsobem, jak zarámovat okraj dřevěné terasy, nebo můžete udělat schůdky na terasu dostatečně široké, aby fungovaly jako sezení. Případně použijte skládací židle a stoly, které lze v zimě nebo v době nepoužívání odložit.
4. Myslete na péči
Péče o váš venkovní nábytek mu prodlouží roky života, a platí to i pro materiály, které se snadno udržují, jako je hliník, teak a proutí vhodné do každého počasí. Méně odolné materiály jako jsou plasty, pryskyřice, přírodní proutí a lakované dřevo chraňte buď uložením uvnitř, nebo zakrytím. Ocel a tepané železo je třeba pravidelně chránit proti povětrnostním vlivům nebo je natírat, aby nezrezivěly. Dřevěný nábytek bude třeba naolejovat nebo natřít konzervačním prostředkem a příležitostně je také nutné chránit ratan, proutí a přírodní trávy. U veškerého venkovního nábytku je dobré jarní čištění jemným mýdlem a vodou.
Redakce radí: Při zařizování exteriéru vašeho domu se nechte inspirovat moderními trendy.