V rámci příprav na dovolenou je potřeba myslet na spoustu záležitostí. Když se při balení na určité věci zapomene, většinou se zas tak moc neděje. To však neplatí například pro některé druhy léků na předpis, pojištění na cesty nebo doporučená očkování, která se musí podstoupit s jistým předstihem. Co nezapomenout zařídit před dovolenou a co si vzít do letadla do příručního kufru?
Přípravy na odjezd do zahraničí mohou být stresující, proto je dobré připravit si seznam věcí, které je nutné zařídit nebo zabalit. Co by na takovém seznamu nemělo chybět?
Pojištění do zahraničí
Sjednání pojištění do zahraničí by mělo být samozřejmostí, zvláště jedná-li se o cestu mimo Evropskou unii. Cestovní pojištění přijde vhod nejen v případě úrazu nebo nemoci, nýbrž i při ztrátě zavazadel. Výhodou jsou nonstop dostupné asistenční služby, na které se lze obrátit například při hledání zdravotnického zařízení nebo právě tehdy, když člověk na letišti neobdrží svůj odbavený kufr.
Sjednejte si nejlepší cestovní pojištění.
Co sbalit do příručního zavazadla?
Příruční zavazadlo musí mít určité rozměry a hmotnost a nesmí obsahovat nic ze seznamu zakázaných položek.
Maximální možné rozměry příručního kufru udává letecká společnost. Často jde o rozměry 55 × 35 × 20 cm nebo 55 x 40 x 20 cm, nicméně nejjistější je podívat se do podmínek dané společnosti. Váha příručního kufru obvykle nesmí přesáhnout 8 kg.
A co vzít do letadla? Na palubu si lze vzít cokoliv, co není na seznamu zakázaných věcí. Ten zahrnuje zbraně, nože, střelivo, jedy, žíraviny, tekutiny nad 100 ml, obušky, pyrotechniku apod. Kompletní seznam je k nalezení např. na oficiálním webu pražského letiště.
Co do příručního zavazadla naopak musí, jsou elektronické přístroje s nabíjecími bateriemi, tzn. například powerbanky. Pokud se přijde na to, že je nějaký takový přístroj v odbaveném zavazadle, bude s největší pravděpodobností nutné jej vyjmout a dát do příručního kufru.
Doporučená očkování
Zejména v případě cest do exotičtějších zemí je vhodné zjistit, jaká jsou do daného státu doporučená očkování. Nejčastěji se jedná o očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu, tetanu, meningitidě, popřípadě vzteklině. O tom, jaké druhy vakcinace podstoupit, se lze poradit v očkovacím centru.
Očkování je lepší příliš neodkládat, jelikož musí být dodrženy jisté časové rozestupy v případě více dávek vakcíny.
Nezbytné léky
Kromě cestovní lékárničky, v níž by neměly chybět základní druhy léků (proti bolesti, na snížení teploty, proti střevním obtížím), je samozřejmě nutné myslet také na léky, které člověk bere pravidelně. Ty je před cestou nutné zajistit u ošetřujícího lékaře.
Lékárnička by dále určitě měla obsahovat náplasti, obinadlo a dezinfekci. Další druhy léků a zdravotnických pomůcek, které je dobré mít s sebou, by se měly odvíjet od druhu dovolené i cílové destinace.
Cestovní doklady a víza
Může se to zdát jako samozřejmost, nicméně lidí, kteří v den odletu zjistili, že nemají platný cestovní pas, již bylo nespočet. Proto je vhodné platnost cestovních dokladů zkontrolovat s dostatečným předstihem a případně si zařídit nové.
Rovněž je nutné zjistit, zda cílová země požaduje vízum. Některé země nemají velvyslanectví v České republice, proto může být nutné zařídit vízum např. v Rakousku nebo v Německu. O všech podmínkách týkajících se víz je dobré mít přehled dostatečně dlouhou dobu před samotnou cestou.