aktuálně

Dopřejte si kvalitní spánek. Poradíme vám, jak na to!

Spánek – to není jen kvalitní matrace a bytelná postel. Někdy je zapotřebí pozměnit své rituály, abyste se dočkali kýženého rychlého usínání a spánku, který potrvá celou noc. Víte, jak si dopřát kvalitní spánek, který vám dobije baterky na celý den?

Správné prostředí

Jednou z nejdůležitějších věcí pro kvalitní spánek je prostředí, ve kterém se do postele ukládáte. Ložnice by měla být na klidném místě a v místnosti by se neměly objevovat žádné mobily nebo televize. Nepohodlná postel nebo nekvalitní prostěradlo, které vás bude v noci kousat, příjemnému spaní zrovna nepřidají. Nezapomeňte také na to, že teplota v místnosti určené ke spaní by neměla být vyšší než 18 stupňů. Na co je ale dobré dbát ještě před tím, než do postele ulehnete? Na zvyky, které vás mohou dovést k hladšímu usínání i kvalitnějšímu spánku.

Rituály hrají prim

Dost možná je večerní projíždění sociálních sítích nebo sledování seriálů v televizi i vaší realitou. Jenže právě modré světlo, kterým mobily, televize nebo některá osvětlení září, vám poté nedovolí usnout. Proto je vhodné dvě hodiny před spaním veškerá zařízení vypnout a přečíst si raději knihu. Pokud se chvilek u televize vzdát nechcete, pořiďte si brýle, které modré světlo blokují. V telefonech i počítačích je možné nastavit blokaci tohoto světla v určitých hodinách. Příjemným pro vaše usínání bude i nastavení rituálů, které tělo i mysl uklidní a připraví ke spánku. Můžete se večer věnovat relaxační józe, již zmíněnému čtení, nebo poslechu příjemné muziky. Ukládat ke spánku byste se pak měli každý den ve stejný čas. Před spaním vynechte těžká jídla nebo kofein. 

Odlehčete hlavu

Pokud víte, že se vám nedaří usnout kvůli neustále proudícím myšlenkám, představte si obálku nebo truhlu, do které myšlenky vkládáte a necháváte je odejít. Někdy také pomůže se z myšlenek vypsat – před spaním si vezměte papír a napište na něj vše, co máte na srdci. Až ulehnete do postele, berte věci za vyřízené – jsou už přece na papíře, a vy tak můžete klidně spát. Neméně oblíbeným způsobem jak zklidnit tělo i mysl přímo v posteli je dechové cvičení 4 – 7 – 8. Nadechujte se 4 vteřiny, dech držte 7 vteřin a do 8 napočítejte, zatímco vydechujete. Takové cvičení můžete opakovat až do samotného usnutí. 

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články