aktuálně

Vykouzlete si doma balkon snů

Pokud se nemůžete pyšnit velkou zahradou, vůbec nevadí. I malé balkony a terasy vybízí k tomu na nich v létě trávit čas. Stačí si je trochu uzpůsobit k obrazu svému. Čím začít?

Balkony už dávno nemusí sloužit jen k uskladnění věcí nebo sušení prádla. Naopak, i městské balkony a balkonky můžete vyladit k dokonalosti, pořídit si na ně větší či menší posezení a využít prostor na maximum. Máme pro vás pár tipů na doplňky, které z vašeho balkonu udělají místo, kam se budete rádi vracet. 

Kvalitní zahradní posezení 

Zahradní balkonový nábytek je alfa a omega každého balkonu. Záleží, jak velký prostor máte k dispozici, ale i s menšími balkony se dá poměrně hezky čarovat. Zahradní pohovky sluší velkým terasám, na menší prostory ale pořídíte třeba stohovatelné židle, sklápěcí stoly nebo lavice s úložným prostorem

U zahradního nábytku a nábytku primárně určeného ven, se kromě vzhledu zaměřte i na praktickou stránku, a tou je kvalita materiálu. Pokud máte balkon zastřešený, můžete si dovolit materiálů více –⁠ kvalitní přírodní ratan ustojí i vlhko, masivní nábytek zase zútulní i ten nejstudenější kout. Mezi další praktické materiály zahradního nábytku patří plast a kov. U těch si ale dejte pozor na kvalitu provedení. Plastové sety mohou na slunci blednout, nekvalitní kovový nábytek zase reznout. 

Doplňky nezanedbejte 

Nábytek bychom měli, ale co dál? Celkový dojem dělají detaily. Nebojte se si z balkonu udělat takový menší venkovní obýváček. Pomohou vám k tomu polstry na pohodlnější sezení, lucerny pro romantickou večerní atmosféru, ale i balkonové zástěny pro větší soukromí, houpací křeslo nebo polštářky, které přímo vybízí k tomu, abyste se na balkoně slunili delší dobu a třeba si četli oblíbenou knihu. Nebo pracovali. 

Vlastní balkonová zahrádka 

Bez zeleně balkon není úplný. Mohou jej zdobit truhlíky s muškáty, květináče s bylinkami nebo vyvýšené květináče. Zasadit můžete klidně i rajčata, jahody nebo papriky. Po ránu není nic lepšího, než si utrhnout čerstvý kus zeleniny nebo si natrhat bylinky do polévky nebo na chleba.

Bojujete-li s prostorem, možná by stálo za zvážení pořízení vertikálních květináčů, které mohou skvěle odclonit prostor od sousedů nebo z rušné ulice. Zároveň pomohou skrýt ne příliš estetickou fasádu domu, pokud se s ní potýkáte. 

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články