aktuálně

Podle čeho vybírat helmu na skútr

Chcete-li jezdit na skútru, měli byste si hned spolu s ním koupit helmu. Bez té není bezpečné vyjet do provozu a při střetu s policejní hlídkou se rázem dostanete do vážných problémů. Ale zakoupení správné přilby na skútr může být zvlášť pro začátečníka velký oříšek.

Helmy se prodávají v několika různých variantách, o barvách a detailech nemluvě. Ty už ale závisí spíš na vašem vkusu a stavu financí. Podstatné je zvolit si správný typ helmy na skútr – protože klasická motorkářská helma se na skútry rozhodně nehodí (i když si leckdo mylně myslí, že ano.)

Otevřená helma

Na skútr se nehodí ani klasické „zavřené“ helmy používané motorkáři ani helmy určené na motokros a už vůbec ne cyklistické helmy. Pro majitele skútrů i elektroskútrů jsou nejvhodnější takzvané otevřené helmy. Taková otevřená přilba na skútr má obvykle odklopné hledí, je v oblasti obličeje otevřená a nemá ani ochranu brady. Zato obvykle disponuje pohodlným polstrováním.

Bezpečnost na prvním místě

Ať už si koupíte klasickou helmu na skútr, otevřenou helmu nebo třeba sáhnete po retro přilbě na skútr, tak nehleďte až tak na design jako spíš na cenu. I když možná seženete helmu na skútr doslova za pár korun, nekupujte ji. V tomto případě je totiž nepopiratelné, že za kvalitu a bezpečnost je nutné si připlatit.

Pokud si zajdete do ověřeného obchodu specializujícího se na prodej přileb, tak vám tam nabídnou řadu dražších modelů, které vám ale zajistí stoprocentní ochranu hlavy. Zkušený prodejce vám také poradí s výběrem. A pokud na to máte, kupte si nejdražší, jakou budete moci. Je to totiž doslova otázka života a smrti.

Výběr velikosti

Máte-li vybrán typ helmy, barvu, design i cenovou hladinu, je tu další problém. Jak vybrat správnou velikost přilby na skútr? Pokud objednáváte online, může to být dost ošidné. A jestli vám objednaná helma bude těsná nebo vám bude z hlavy padat, je to špatně a neochrání vás. Takže úplně nejlepší je dojít si ji koupit osobně, vyzkoušet si ji a zjistit, která vám nejlépe sedí.

Pokud risknete objednání z e-shopu, musíte si krejčovským metrem pečlivě změřit obvod hlavy. Chybné měření o pouhý centimetr už vám může způsobit objednání špatné helmy – takže raději poproste ještě někoho, ať vám hlavu pro kontrolu přeměří.

Pak už vybírejte dle své velikosti. Výhodou je, že ze zákona máte právo nevyhovující zboží do 14 dnů vrátit, takže si vzápětí můžete objednat lépe zvolenou velikost.

Certifikáty

Podle čeho se ještě řídit při správném výběru helmy na skútr? Určitě byste se měli zajímat o certifikaci. Levný padělek z tržnice nebude mít žádnou. Helma na skútr stojící několik tisíc korun ale bude disponovat minimálně jedním certifikátem bezpečnosti. Zaměřte se hlavně na evropskou certifikaci ECE a americkou DOT.

Co se týká nejvhodnějšího materiálu, z něhož se přilby na skútry vyrábějí, tak volte ABS nebo polykarbonát. Nic horšího neberte, opět by to nebylo bezpečné. Více na Motoe.cz.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články