Město Berlín koupí od dvou velkých firem, které pronajímají bydlení, přibližně 14 750 bytů.
Dohodu se společnostmi vůní a Deutsche Wohnen, která zahrnuje i 450 obchodů, potvrdil v pátek berlínský Senát.
Kupní cena je 2,46 miliardy eur. Transakce se týká asi 10 procent nemovitostí, které vlastní v Berlíně obě firmy.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK
Němečtí strojvedoucí dosáhly dohody o mzdách, již nebudou stávkovat
Čtěte
Počet bytů ve vlastnictví spolkové země Berlín se zvýší na přibližně 355 tisíc, což je asi pětina z 1,67 milionu nájemních bytů ve městě.
Rostoucí náklady na bydlení jsou v Berlíně, kde ve srovnání s mnoha jinými metropolemi dlouho uplatňovaly nízké nájmy, v posledních letech výbušnou tématem.
Jedním ze způsobů, jak se odchozí levicová městská koalice snažila problém řešit, jsou zpětné nákupy bytů, které kdysi patřily státu a v posledních dekádách prošly do rukou soukromých společností.
V dubnu německý ústavní soud rozhodl, že horní hranice nájemného, kterou místní vláda stanovila loni, je protiústavní. Zrušené pravidlo zmrazilo nájemné pro zhruba 90 procent berlínských bytů na pět let na úrovni, kde se nacházelo v červnu 2019.
V mnoha případech bylo nutné nájemné snížit, aby odpovídalo nové hranici. Po rozhodnutí soudu však museli početní nájemníci snížené platby zpětně hradit.
Novou městskou vládu obyvatelé Berlína zvolí 26. září, v den, kdy se v Německu uskuteční i celostátní parlamentní volby.
V Berlíně se spolu s volbami uskuteční i nezávazné referendum o výzvě místní vládě, aby vyvlastněna nemovitosti velkých korporátních majitelů. Stoupenci této iniciativy páteční dohodu kritizují.