aktuálně

Berlín kupuje od velkých pronajímatelů nemovitostí téměř 15 tisíc bytů

Město Berlín koupí od dvou velkých firem, které pronajímají bydlení, přibližně 14 750 bytů.

Dohodu se společnostmi vůní a Deutsche Wohnen, která zahrnuje i 450 obchodů, potvrdil v pátek berlínský Senát.

Kupní cena je 2,46 miliardy eur. Transakce se týká asi 10 procent nemovitostí, které vlastní v Berlíně obě firmy.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK
Němečtí strojvedoucí dosáhly dohody o mzdách, již nebudou stávkovat
Čtěte
Počet bytů ve vlastnictví spolkové země Berlín se zvýší na přibližně 355 tisíc, což je asi pětina z 1,67 milionu nájemních bytů ve městě.

Rostoucí náklady na bydlení jsou v Berlíně, kde ve srovnání s mnoha jinými metropolemi dlouho uplatňovaly nízké nájmy, v posledních letech výbušnou tématem.

Jedním ze způsobů, jak se odchozí levicová městská koalice snažila problém řešit, jsou zpětné nákupy bytů, které kdysi patřily státu a v posledních dekádách prošly do rukou soukromých společností.

V dubnu německý ústavní soud rozhodl, že horní hranice nájemného, ​​kterou místní vláda stanovila loni, je protiústavní. Zrušené pravidlo zmrazilo nájemné pro zhruba 90 procent berlínských bytů na pět let na úrovni, kde se nacházelo v červnu 2019.

V mnoha případech bylo nutné nájemné snížit, aby odpovídalo nové hranici. Po rozhodnutí soudu však museli početní nájemníci snížené platby zpětně hradit.

Novou městskou vládu obyvatelé Berlína zvolí 26. září, v den, kdy se v Německu uskuteční i celostátní parlamentní volby.

V Berlíně se spolu s volbami uskuteční i nezávazné referendum o výzvě místní vládě, aby vyvlastněna nemovitosti velkých korporátních majitelů. Stoupenci této iniciativy páteční dohodu kritizují.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články