aktuálně

Obavy z nadměrné inflace v eurozóně jsou přehnané

DUBLIN. Obavy z nadměrné inflace v eurozóně jsou „v této chvíli přehnané“.

Prohlásil to v pátek guvernér irské centrální banky Gabriel Makhlouf v projevu v rámci výročního akce Dublin Economics, které se letos koná online.

Podle Makhloufa, který je také členem Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB), současné cenové tlaky odrážejí „přechodné faktory, které časem vymizí“.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK
Ceny nadále rostou, inflace v eurozóně zrychlila na desetileté maximum
Čtěte
Upozornil však, že problémy v některých dodavatelských řetězcích se mohou prodloužit. ECB bude proto i nadále ostražitě sledovat rizika.

Nejnovější údaje ukázaly, že růst inflace v eurozóně se v srpnu zrychlil na 3 procenta (z 2,2 procenta v červenci) a dosáhl tak 10-leté maximum, protože zotavování globální ekonomiky vytlačilo ceny energií ještě vyšší.

Guvernér irské centrální banky konstatoval také, že v otázce přetrvávání cenových tlaků panuje značná nejistota.

„Tyto (inflační) údaje a výstupy našich modelů musíme interpretovat opatrně. Pokora a ostražitost jsou nevyhnutelné, abychom v případě potřeby mohli reagovat, pokud se podmínky změní,“ řekl.

Podle něj mezitím bude důležité, aby si ECB „na nějaký čas“ udržela v oblasti měnové politiky akomodační postoj, aby zajistila pokračující zotavování se regionu z pandemie onemocnění COVID-19. Zvýšení úrokových sazeb ECB v reakci na dočasný nárůst cen by bylo pro tyto snahy škodlivé, dodal.

ECB, která minulý týden udělala první malý krok k uvolnění nouzové pandemické pomoci zvýšila zároveň své prognózy v oblasti inflace, kterou nejnovější vidí na úrovni 2,2 procent v tomto roce, v příštím roce počítá s jejím poklesem na 1,7 procent av roce 2023 na 1,5 procenta.

Makhlouf poznamenal, že při zavedení správných měnových a fiskálních politik by při dostatečně silném oživení na základě poptávky mělo ve střednědobém horizontu dojít k návratu inflace k cílové hranice ECB na úrovni 2 procenta.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články