aktuálně

Letní sezóna dopadla podle cestovních kanceláří lépe, než loni

Letní sezóna z pohledu cestovních kanceláří a agentur dopadla lépe než ta loňská. O cestování a služby cestovních kanceláří byl větší zájem. Cestovky zároveň již měli více zkušeností s poskytováním služeb v pandemické situaci.

Pro TASR to uvedl prezident České asociace cestovních kanceláří a cestovních agentur (SACKA) Roman Berkes.

„Dopravci, jakož i poskytovatelé ubytovacích kapacit reagovali promptně na vzniklé situace a přijatými opatřeními zvyšovali bezpečnost svých klientů. Cestovní kanceláře kladli důraz na bezpečnost a respektovali doporučení komisí odborníků,“ konstatoval Berkes.

Zároveň přiblížil, že v době platnosti cestovního semaforu obrátily cestovky pozornost na bezpečnější, zelenou barvou označené destinace a přísnější monitorovali situaci v červených, případně černých zemích.

„Na druhé straně máme trochu těžké srdce na přísnější, ale hlavně častěji omezující opatření vrcholící až zákazem cestování s cílem rekreace, což prakticky zcela znemožnilo podnikání cestovním kancelářím před začátkem letní sezóny a dostalo nás do konkurenční nevýhody se zahraničními cestovními kancelářemi v okolních státech,“ zdůraznil Berkes.

Současně dodal, že cestovní kanceláře v rámci cestovního ruchu patří k jedněm z najdotknutejších a situace je pro mnohé z nich komplikovaná.

Následkem otevření režimu cestovnímu ruchu z dílny Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) však podle jeho slov vznikla možnost čerpání dotací na pokrytí části provozních nákladů, což významně pomohlo tento segment zastabilizovať. Podotkl však, že stále jsou cestovky, které na tuto pomoc teprve čekají, a je třeba možnost čerpání prostředků rozšířit i na další měsíce.

Poukázal také na to, že komplikovanou situaci cestovním kancelářím, které nemohly poskytnout zájezdy z pandemických důvodů, pomáhá řešit i schéma půjček pro cestovní kanceláře na vrácení záloh klientů, které uvízly v zahraničí u dodavatelů služeb.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články